Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla dilimize İtalyancadan gelen ve kökeni tahta olan bir oyundur. Tahta üzerinde 15 adet pul ile oynanmaktadır. Peki tavla nasıl oynanır? Kısaca tavla oynamanın amacı 15 adet pulu belirli bir bölgeye biriktirmek ve sonrasında bu pulları toplamaktır. Pulları erken toplayan ise tavlayı kazanmış olur. Tavla oynarken öncelikle zar atılır. Yüksek sayı atan oyuna başlama hakkı elde eder. Sonrasında taşlar kuralına uygun şekilde dizilir.

İki bölmeden oluşan tavla da eğer sağ alt tarafa siz biriktiriyorsanız burası sizin eviniz diyebiliriz. Zar atarak pulları bu bölgeye biriktirmelisiniz. Eğer yolculuk esnasında rakibin puluna denk gelen zar atarsanız onun üstüne binerek onun pulunu kırabilirsiniz. Rakip pul en başa dönecek ve yolculuğu böylece uzayacaktır. Örneğin zar attınız sonucunda da 2 ve 5 geldi. Taşlarınızı 7 adet ileri taşıyabilirsiniz. Ya da bir taşı 2 başka bir taşı 5 taşıyabilirsiniz. Pulları yalnız bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Çünkü eğer rakibiniz yalnız pulunuzun bulunduğu yere zar atarsa pulunuzu kırar. Bu durumda pul en başa dönmek durumunda kalır. En önce evine ulaşan ve pulları toplayan kişi galip olur. Bu aşamada sürekli rakibinizin önünü keserek onun pullarını kırabilirsiniz. Böylece rakibiniz hep baştan başlamak zorunda kalır ve yolculuğu uzun vakit alır. Siz de daha öne geçerek pulları daha erken toplar ve kazanırsınız.

Tavla Kuralları

Tavla eğlenceli ve çoğu insanın sevdiği bir oyundur. Oyunun kurallarını bilmek oyun esnasında doğru hareket etmek için önemlidir. İlk aşamada acemilik çekmek normaldir. Oynayarak oyuna daha çok hakim olabilir ve taktikleri daha iyi kullanabilirsiniz. Tavla kurallarını şu şekilde sıralayabilirz;

  • Oyun zar ile başlar.
  • Zar atıldığında hangi sayı varsa o kadar ilerlenebilir.
  • Pul hareket ettirme zorunluluğu vardır.
  • Sayıları toplayıp tek pul oynatabilir ya da iki pulu zardaki sayılara göre ilerletebilirsiniz.
  • İki zarın aynı sayı gelmesine ‘’çift’’ denmektedir. Bu genelde sevilen bir durumdur. Böylece iki hamle fazla yapabilirsiniz. Yani örneğin 4 ve 4 geldi. Toplamda 16 ilerleme şansı elde edersiniz.
  • Bütün pullar eve toplanmazsa, pul toplanmaya başlanmaz. 

Tavla Taktikleri

Tavla taktikleri incelendiğinde oyunun en büyük taktiği kapı yapmaktır. Aynı zamanda yalnız gördüğünüz rakip pulu kırarak devam edince onun yolunu yavaşlatmış olursunuz. Böylece kazanma olasılığı artar. Toplarken avantaj sağlamak için pulları en sağa dizebilirsiniz. Böylece toplarken daha avantajlı olabilirsiniz. Ev içinde açık pul olmaması da önemlidir. Böylece rakibiniz baştan başladığı zaman o pulu kıramaz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir